JAROSŁAWIEC

Sprawdź jakie atrakcje znajdują się w okolicach naszego ośrodka

Jarosławiec – to nadmorska miejscowość wypoczynkowa położona około 20 km na wschód od Darłowa na Przylądku Jarosławieckim. Na stałe mieszka tu tylko  354 mieszkańców. Za to latem Jarosławiec tętni życiem, gdyż przyjeżdża tu wielu wczasowiczów. 

Pierwsze wzmianki o Jarosławcu pochodzą z 1540 r. Wówczas była to osada rybacka, własność książąt zachodniopomorskich. Jej mieszkańcy trudnili się rybołówstwem i zbieraniem bursztynu. W miejscowości nadal zachowało się kilka chat z XIX w., ale najpiękniejszą budowlą jest latarnia morska wpisana do rejestru zabytków. Z jej tarasu widokowego można podziwiać piękno okolicy z lotu ptaka.

Jednak turystów najbardziej przyciągają tu piaszczyste plaże i morska woda pierwszej klasy. Plaże leżą u stóp wysokiego klifu, który ciągnie się wzdłuż wybrzeża na długości ok. 2km. W najwyższym miejscu klif osiąga 45m wysokości. Klif porastają drzewa (sosna czarna) oraz roślinność wydmowa np. chroniony mikołajek nadmorski. Ponieważ brzeg jest poddany ciągłej  niszczącej działalności fal i przypływów oraz ciągle cofa się, na brzegu założono ochronną opaskę betonową, gwiazdobloki i duże głazy. W pobliżu znajdują się dwa duże jeziora: Kopań (pow. 789 ha) i Wicko (pow. 1058 ha).

W Jarosławcu przez cały rok odbywa się wiele imprez  rekreacyjnych. Już od stycznia rozpoczynają się biegi plażą. Latem natężenie imprez wzrasta. Są organizowane zawody pływackie i turnieje piłki. Odbywa się też wiele imprez cyklicznych np. turnieje szachowe czy Neptunalia. Na początku lipca każdego roku jest tu organizowany Międzynarodowy Bieg Po Plaży. Można wybrać się na jazdę konną lub przejażdżkę bryczką. Jest też wypożyczalnia sprzętu sportowego i korty tenisowe. Od 2008 roku na terenie Jarosławca działa największy na polskim wybrzeżu Aquapark z kompleksem zewnętrznych basenów z podgrzewaną, morską wodą oraz sztuczną grotą z wodospadami.

 

W okolicy

restauracja 200 m
kawiarnia 600 m
stołówka 300 m
basen 50 m
kort tenisowy 800 m
wędkowanie morskie i jeziorowe
sklep 250 m
poczta 800 m
jazda konna 800 m
komunikacja PKS/BUS
do jeziora 1,5 km Wicko
apteka 350 m
do morza 500 m
kościół 500 m
ośrodek zdrowia 400 m